מהי קרקפת שומנית ומה הקשר לנשירת שיער?

דניאל כץ
תגיבות
זמן קריאה: 3 דק’
מהי קרקפת שומנית ומה הקשר לנשירת שיער?

על אף שלא מדברים על כך רבות, שומניות בקרקפת היא תופעה טבעית שנשים וגברים רבים סובלים ממנה. בכתבה הבאה נצלול לנושא ונסביר מהי קרקפת שומנית, איך היא קשורה לנשירת שיער, וכיצד אפשר לטפל בה.

למה להעליב את הקרקפת?

הביטוי קרקפת-שומנית אמנם נשמע מבהיל למדי, אך למעשה מדובר בתופעה טבעית ונפוצה למדי. הקרקפת, כל קרקפת, מפרישה מדי יום כמות הנעה בין שניים לארבע גרם של שמן. עם זאת ישנם גורמים, גנטיים בעיקרם, שגורמים לשמנוניות יתר.

שמנוניות יתר בקרקפת עשויה להביא להרגשה לא נוחה ולפגיעה בביטחון העצמי, כמו גם לסימפטומים פיזיים הקשורים בשיער כגון קשקשים, גירוי ואדמומיות בקרקפת. נשירת שיער היא אולי התסמין המפחיד ביותר של אובר שמנוניות, והמניע הראשי אצל רבים לטפל בבעיה.

כפי שציינו הנטייה לשמנוניות היא מאוד גנטית, וישנם אנשים שיסבלו מהתופעה יותר מאחרים. עם זאת ישנם כמה גורמי סיכון משמעותיים כגון גיל, סטרס, חוסר בהיגיינה, שינויים גופניים משמעותיים (למשל תקופת ההתבגרות, לאחר לידה, גיל המעבר וכו'), וכן חשיפה למזג אוויר לח למדי.

בישראל מוכת הלחות והלחץ, קיימים סיכויים לא נמוכים כלל לפתח שמנוניות יתרה באזור הקרקפת. לכן כדאי לדעת שיש לא מעט דרכי טיפול אפקטיביות לתופעת השמנוניות והנשירה.   ,

מטפלים בשמנוניות מהשורש

הצעד הראשון במלחמת המנע כנגד קרקפות שמנוניות הוא הקפדה על היגיינה מותאמת ומוקפדת לשיער הראש. חשוב לחפוף עם תכשירים איכותיים המותאמים לסוג העור, ולא לבחור אותם לפי ריח מגרה כזה או אחר. החפיפה צריכה להתבצע ביסודיות פעמיים ביום תוך הקפדה על כללי חפיפה נכונה.

חשוב לא לחפוף יותר מכך, מכיוון שגם חוסר בהיגיינה וגם "היגיינת יתר" מביאים לתוצאות שמנוניות. בנוסף יש לעסות באופן מקיף את כל הקרקפת בשמפו ולשטוף טוב לאחר מכן.  מומלץ להשתמש במרכך אך באופן מדוד ומוקפד, מכיוון שפעולת ריכוך השיער גורמת בעקיפין גם לשימון שלו, ומשם אל הקרקפת.

אלמנט חשוב נוסף בשמירה על הקרקפת הוא היעזרות בפורמולות ובתרופות סבתא למיניהן, שעל אף הסטיגמה שדבקה בהן עשויות להתגלות כיעילות למדי במקרה הנ"ל. השריית השיער בחומץ או במיץ לימון מקלה על הגירויים ומסייעת בהפחתת השמנוניות. גם חפיפה של השיער עם סודה לשתייה אחת לשבוע יכולה לעזור לבעיה.

עוד טיפ חשוב הוא הקפדה על תזונה מותאמת נגד שמנוניות בקרקפת. תפריט עשיר בפירות וירקות, דגנים מלאים וסוגי אגוזים שונים יעשירו את הגוף באבץ, ויטמין B6 וחומרים חיוניים נוספים לחיזוק שורשי השערות.

לא מתעלמים מהשמנוניות

שמנוניות בקרקפת אינה סוף העולם ואפשר לחיות איתה. עם זאת, מכיוון שהיא גורם לנשירת שיער כדאי לטפל בה מראש בכל העזרים שעומדים לרשותכם. חברת שורשים תשמח לסייע לכם במאבק באמצעות הפורמולה הייחודית שפותחה על ידם, אשר עשויה מחומרים טבעיים בלבד.  

רוצים לטפל בבעיה בדרך קלה ולא מנג'סת? מוזמנים להיכנס עוד היום לאתרשורשים.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים!